Iden bije rekord trasy i wygrywa Mistrzostwa Świata Ironman!

sobota, 8 października 2022

Drużyny i zawodnicy

Sponsorowany przez Giant triathlonista Gustav Iden odniósł historyczne zwycięstwo podczas swojego pierwszego startu w Mistrzostwach Świata Ironman w Kona na Hawajach!

Iden pokonał całą trasę z niesamowitym czasem 7:40:24, bijąc rekord należący do Jana Frodeno (7:51:13) o ponad 10 minut. 26-letni Norweg ustanowił również nowy rekord trasy maratonu, kończąc 26,2-milowy bieg w 2:36:15, stając się pierwszym człowiekiem w historii, który osiągnął tempo poniżej sześciu minut na milę.

Zarówno Gustav Iden, jak Kristian Blummenfelt startowali w tych zawodach jako faworyci do zwycięstwa. Kristan bronił tytułu Mistrza Świata Ironman, który zdobył w maju ubiegłego roku w St. George w stanie Utah, gdzie startował na prototypowym rowerze CADEX Tri z kołami CADEX Aero.

Blummenfelt zajął trzecie miejsce, docierając na metę trzy minuty za Idenem, również pobijając wcześniejszy rekord.

"To było tak cholernie trudne" powiedział Iden po wyścigu. „Wszystko szło całkiem gładko aż do momentu, gdy złapałem Sama Laidlowa. A potem, gdy go minąłem, o mój Boże, ta wyspa naprawdę, naprawdę próbowała mnie pokonać. Ale myślę, że mój (szczęśliwy) kapelusz musi być silniejszy niż legenda tej wyspy".
 
Iden od początku trzymał się swojego planu na ten dzień. Ukończył 2,4 milowe pływanie w wiodącej  grupie około 20 zawodników, a następnie wyruszył 112 milową trasę na swoim rowerze Giant Trinity Advanced Pro z kołami CADEX Aero. Francuz Sam Laidlow nadawał tempo na rowerze (ustanawiając nowy rekord trasy), podczas gdy Iden i Blummenfelt utrzymywali mocne tempo w grupie pościgowej.

Podczas biegu zarówno Krisitan jak i Gusav osiągali wyniki poniżej sześciu minut na milę, podczas gdy lider wyścigu Laidlow osiągał średnie tempo 6:13. Tuż przed 19. kilometrem, w pobliżu odcinka Energy Lab, Iden wykonał swój ruch i zostawił Blummenfelda w tyle.

W tym momencie wydawało się nieuniknione, że Iden będzie próbował prześcignąć Laidlowa. Norweg był coraz szybszy i w końcu na 22. kilometrze dogonił 23-letniego Francuza. Iden poklepał go po ramieniu i podniósł kciuki, gdy go mijał.

Iden wbiegł na metę 2 minuty przez nad Laidlowem i 3 minuty przed Kristianem.

Udostępnij